Karabük Yenişehir Sineması

check my gathering

 

29 Mayıs 1954 yılında Tiyatro Sanatçımız Muhsin Ertuğrul’un öneri ve gözetimiyle yapı ruhsatı alınan Yenişehir Sineması, 06 Ağustos 1958 yılında Karabük ve çevre ilçe halkının hizmetine açıldı.

Yenişehir Sineması, 1.350 m² kapalı yaklaşık 1.500 m ² de açık alana sahip olup, 750 kişi kapasiteli, akustik ve sahne düzeniyle; önemli vizyon, tiyatro, panel ve konferans gibi kültür hizmetleriyle bir dönemin ışığını tutarak günümüze kadar ayakta kaldı. Elli yılı aşkın bir zamandır kültür sanat organizasyonlarına kapılarını açan Yenişehir Sineması, günümüzde Yenişehir Kültür Merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Karabük’te Sanat Dönemi Yeniden Başladı

Karabük Valisi Nurullah Çakır’ın önderliğinde, İlimizde oluşturulan “Sanatsal Etkinlikleri Yürütme Komisyonu” tarafından Yenişehir Kültür Merkezi’nin kültür sanat dönemi yeniden başladı. Sanatsal etkinliklerde kullanılmak üzere Yenişehir Mühendislerinin eğlence gecelerine eşlik eden Karabük Demir Çelik Fabrikası’na İngilizler tarafından hediye edilen C. Bechstein kuyruklu piyano da Yenişehir Kültür Merkezi’ndeki yerini aldı.

Piyano Ait Olduğu Yerde

Günümüzde C. Bechstein kuyruklu piyanolarının fiyatı en az 50 milyardan başlarken, piyano taşımacılığını Ankara’dan gelen özel bir ekip yaptı. Akort işlerini de Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mustafa Akbulut gerçekleştirdi.  Doç. Dr. Akbulut’un yaptığı incelemelere göre; “Gerekli bakımlar yapılarak kullanılır duruma gelen piyanonun üzerinde son olarak 1997 yılında bir akort tarihi atıldığı ve 12 yıl önce bakım gördüğü öğrenildi. Üzerinde eksik olan ses telleri ve akordu yeniden yapılarak, günümüzde artık kullanılmayan fildişi tuşlarının kullanıldığı oldukça özellikli Alman yapımı C. Bechstein kuyruklu piyanonun ayrıca ses tahtasının da hiç yıpranmadığı gibi teknik bilgileri de verildi. Sanatsal Etkinlikleri Yürütme Komisyonu tarafından düzenlenen organizasyonların ilki 13 Mayıs 2009 tarihinde Ünlü Piyanist Müge Hendekli ile gerçekleşti. Piyanist Hendekli, C. Bechstein kuyruklu piyanonun çok iyi olduğunu ifade etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin 86. yıldönümü etkinlikleri kapsamında dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, Yenişehir Kültür Merkezindeki konseriyle Karabük halkını büyüledi.

Türkiye’nin “harika çocuğu” İdil Biret’in müziğe olan ilgisi 2 yaşında başladı. 5 yaşına geldiğinde olağandışı müzik yeteneği, “absolut” kulağı ve duyduğu her parçayı anında ve eksiksiz olarak piyanoya aktarabilme yeteneği ile Türk ve Avrupalı müzik çevrelerinin hayranlığını kazandı. İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün talimatı ve Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in özel ilgisiyle, TBMM’nin kendi adına çıkardığı özel yasadan yararlanarak yedi yaşında ailesiyle birlikte Fransa’ya gönderildi. Paris Konservatuarı’nda Nadia Boulanger’nin öğrencisi oldu. Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff gibi hocalarla çalıştı. Küçük yaşta Kempff’in hayranlığını kazanan Biret, 11 yaşında iken onunla Paris’te Champs-Elysees’de Mozart’ın İki Piyano için Konçertosu’nu çaldı. Paris Ulusal Konservatuarı’nı Yüksek Piyano, Eşlikçilik ve Oda Müziği dallarında birinci olarak bitirdiğinde 15 yaşındaydı. 16 yaşından bu yana dünya sahnelerinde yerini aldı. Amerika’daki ilk konserini 21 yaşında, Rachmaninoff’un Üçüncü Piyano Konçertosu’nu çalarak Erich Leinsdorf yönetimindeki Boston Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştirdi. İlk Rusya turnesini piyanist Emil Gilels’in çağrısı üzerine yaptı ve bu ülkede büyük başarı kazandı. Yıllar içinde bu ülkede yüze yakın konser verdi. Biret beş kıtayı kapsayan sayısız konserlerinde Atzmon, Copland, Kempe, Keilberth, Sargent, Monteux, Fournat, Leinsdorf, Pritchard, Scherchen, Rozhdestvensky, Mackerras gibi ünlü şeflerle çaldı; Montreal, Berlin, Montpellier, Nohant, Royan, Dubrovnik, Atina, Ankara ve İstanbul festivallerine katıldı. Boston Symphony, Orchestre National de France, Orchestre Suisse Romande, London Symphony, Leningrad Philarmonic, Leipzig Gewandhaus, Dresden Staatcapelle, Tokyo Philarmonic, Sydney Symphony ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde dünyanın her yerinde konserler verdi.

2009 yılı kültür sanat etkinlikleri ile Yenişehir Kültür Merkezi, bir dönemin daha kültürüne ışık tutmaya devam ediyor. Darısı gelecek yıllara…

Hazırlayan: Esra OĞUZKAĞAN