Aşk Bayramı

Gözlerim gözlerinde dans ederken,

Bedenim bir kayanın rüzgara olan teslimini yaşıyor..

Aşkı en çok kitaplar, müzikler ve mevsimler mi anlatır dersiniz…

Bir bilseniz, o hiç tükenmeyecek duyguların, elinizden tuttuğunuz yaşamların sizleri asla terk etmeyeceğini.. Kontrollü hayatın, disiplinsiz aşkları yaz mevsiminin kucağında büyür..

Bir gece öncesinde sonlanan o cümle yeniden büyük harfle başlar. Gökyüzünde hala aynı ay ışımaktayken nasıl bir özlemin içinde yandığınızı kim bilebilir?

Sorular, hepsinin yanıtı elbette vardır. Sevdiğinizin dolup taşırdığı o rüzgarın esiriyseniz.

Rüzgarın aşındırdığı o güçlü kayanın bittiği andayım. Tutunmak istiyorum ufalandıkça ve küçüldükçe anlıyorum ki bende ki aşk sensizlikten sebep bu bedende.. Kavuştuğumuzda dinecektir, elbet tesellisi…

Tüm şarkılar öylesine bestelenmiş sanki. Göremediğim her boşluk insanlığın birer yeteneğine gizlenmiş, alınmış bu iliklerden sevdalar derken, bir teslimat çoktan başlamış. İzi derin, var oluşu ani…

Bir çoban yıldızı, bir çalar saat yada bir elmanın içerisindeki kurtçuk misali…

Bir kadında, bir çocukta, bir çiçekte tatmak lazım önce aşkı.. Öylesine üzerimize giymek lazım, içimizi kuşatarak..

Öylesine!

Yarı tuzlu yarı tatlı keşfetmek gerek dünyaları, geceleri görmeden gündüzlere bulaşmak.. Sevdirmek gerekli sevilmeyen her şeyi..Topraktaki ben rüzgardaki aşıkların gözyaşıyla havaya karışarak, sen olmalıyım.. Suya düşen iki beden bir senden bir de benden korkmalı artık. Sen rüzgara ben toprağa egemen oldukça! Yaşadığımız her an bayram tadında kutlanmalı..

Aşk bayramındaki her geçiş izlenmeli! Her göz rengi diğerine benzerken usulca maskeler düşmeli.. Bilinmeyen yüzler varken bilinenlerle tartışmamalı yürekler.. Her gün sokağa çıkarken, şölene hazırlanır gibi giyinip kuşanıp çıkmalı.. Her yüz, gizli yüreğini yansıtırken..

Aşk bayramına hazırlanmalı, yaz mevsiminde.. En güzel yürekleri güneşle, suyla, toprakla beslemeli.. Belki bu sizin de aşk bayramınızdır kim bilir..

Esra Oğuzkağan 
02.07.2009